To jest wersja strony do wydruku.
Przygotowana specjalnie w celu ograniczenia ilości drukowanych elementów, które nie są podstawową treścią strony.
Jeśli chcesz wydrukować oryginalny wygląd strony wykonaj "Print screen" a następnie wydrukuj obrazek lub skontaktuj się ze mną - szczegółowe dane na stronie www.bellartis.com/kontakt oraz w stopce strony wydruku

Reklama w internecie = przemyślana strategia

16.11.2008

Tekst komercyjny - logo serwisu Krytycy.pl Tekst komercyjny

Szybkość z jaką przybywa treści w internecie jest niemal niewyobrażalna. Każdego dnia miliony osób generują nowe teksty i obrazy. Są również tacy, którzy świadomie kopiują istniejące już w sieci aby zapewnić lepsze pozycje dla promowanych przez siebie stron. Choć robi się z tego niezły śmietnik, to użytkownicy ostatecznie oceniają wartość merytoryczną każdej stron czy bloga.

Nie zginąć w tłumie

Wielki tłum - wszyscy zapatrzeni w jednym kierunku
Foto: NerdyMom’s

Jak zatem w natłoku informacji w internecie zapewnić popularność własnej strony? Czy kilka zdań prostej oferty umieszczone statycznie na firmowej stronie może wystarczyć aby ktokolwiek znalazł takie informacje?
Czy w ogóle oferenci posiadający strony www zdają sobie sprawę jaki potencjał drzemie w dobrze wykonanej i wypromowanej stronie?
Czy powielenie wzorca nawet najlepszej strony daje gwarancję osiągnięcia sukcesu?

Jak wszystko w życiu, tak i promowanie własnej działalności ulega znacznej ewolucji. Na początku wieku rzemieślnik wywieszał szyld przed zakładem i na tym kończyła się jego działalność w zakresie promocji. Dziś niewielu przedsiębiorców wyobraża sobie konkurowanie na rynku bez kilku chociaż metod reklamy i promocji. W ostatnich latach bardzo skutecznym narzędziem reklamy w tym zakresie okazuje się internet.

Świadomie piszę tutaj o firmach, ponieważ one z założenia nastawione na zysk, mają interes w tym aby jak największa ilość klientów kupowała ich produkty, czy korzystała z usług. Ale oczywiście zagadnienie promowania określonej działalności dotyczy wszelkich obszarów życia czy funkcjonowania jednostek i organizacji. Nawet osoba prywatna prowadząca blog i opisująca własne doświadczenia życiowe – hobby, zechce na pewno poszerzyć grono czytelników i stać się autorytetem w ulubionej dziedzinie. Również wszelkiego rodzaju organizacje charytatywne dla zapewnienia odpowiedniej skali działalności potrzebują jak najszerszego kręgu osób, które mogą przekonać do własnej misji.

Nic za darmo

Oczywiście za usługi związane z reklamą w internecie, trzeba zapłacić wydawcy, czyli właścicielowi serwisu który zdecyduje się umieszczać nasze banery, linki, animacje itp.
Jeszcze kilka lat temu, koszty związane z takim przedsięwzięciem dla pojedynczego reklamodawcy były bardzo wysokie. Dzisiaj w dobie sporej konkurencji opłaty za wyświetlenie odpowiedniego przekazu nieco spadły. W niektórych przypadkach jest jednak dokładnie odwrotnie ponieważ podaż usług reklamowych nie nadążyła za znacznie zwiększonym na nie popytem, albo też pewne kategorie działalności (branże) mają bardzo silną konkurencję i windują stawki (dzieje się tak na przykład dla najpopularniejszych słów kluczowych związanych na przykład z finansami czy nieruchomościami, w programach reklamy kontekstowej).

Szybki wzrost ilości i wartości reklamy w internecie

Wartość wydatków na reklamę internetową na całym świecie wzrasta z roku na rok.

Wydatki na reklamę online w USA w latach 1998-2007
Wydatki na reklamę online w USA w latach 1998-2007

Wykres opracowany na podstawie Raportu Interactive Advertising Bureau (IAB) i PrcicewaterhauseCoopers, którego fragmenty zostały opublikowane w artykule IAB: 5,2 mld USD na reklamę online w III kwartale na portalu idg.pl

Wykres wartości wydatków ponoszonych na reklamę online w Stanach Zjednoczonych w latach od 1998 do 2007. Wyraźnie widać wzrostowy trend oraz krótkotrwały kryzys w latach 2001-2002

Do dzieła

Wygląda na to że reklama w internecie powinna stać się jeszcze bardziej popularna głównie ze względu na możliwość jej precyzyjnego kierowania do odpowiednich grup odbiorców.

Budżet jaki trzeba przeznaczyć na kampanię reklamową w internecie może zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oczywiście efekty będą niewielkie. Ale każdy wybiera według własnych potrzeb.

Większość osób, które rozpoczynają swoją przygodę z organizowaniem kampanii reklamowych w internecie wybiera najprostsze systemy reklamy kierowanej – kontekstowej. Są one dość łatwe w konfiguracji i umożliwiają precyzyjną analizę efektywności.

Zdecydowanie jednak polecam korzystanie z profesjonalnych usług w przypadku reklamy na szerszą skalę.

A może tylko pozycjonowanie?

Pozycjonowanie, czyli działanie nakierowane na osiągnięcie jak najwyższej pozycji strony w wynikach wyszukiwania to proces złożony i dość długotrwały. Na efekty w ciągu miesiąca czy dwóch rzadko można liczyć. Choć zadania związane z pozycjonowaniem stron mogą być z powodzeniem wykonywane we własnym zakresie przez osoby niewtajemniczone w arkana sztuki (choćby dopisywanie do katalogów i aktywność na forach internetowych), to jednak takie działania należy prowadzić sukcesywnie i konsekwentnie aby przyniosły jakikolwiek efekt.

Warto przy tym korzystać z wielu porad i informacji dostępnych na ten temat w sieci i poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie dla jakich słów nasza strona ma się pojawiać w wynikach wyszukiwania i świadomie pisać teksty zawierające określone zwroty. To oczywiście tylko początek ale już coś…

Niestety większość zabiegów pozycjonerskich ma dość krótkotrwały efekt :( i należy niektóre działania powielać i dywersyfikować. Najlepiej radzą sobie z tym fachowcy – jak choćby sponsor niniejszego tekstu firma art4web.

Bez ciekawej treści nie da rady

Zatem jeśli prowadzisz choćby małą stronę warto się czasem zastanowić nad zleceniem profesjonalistom zorganizowania kampanii reklamowej i wypozycjonowania strony w wyszukiwarkach. Pamiętać jednak należy, że w każdym przypadku znacznie większe znaczenie ma treść prezentowana na stronie czy w blogu, a nie tylko sposób promowania serwisu.
Nie chcę przez to powiedzieć, że tylko treść ma znaczenie i sama się bez reklamy wypromuje. Zdarzają się oczywiście takie jednostkowe przypadki – czego szczerze wszystkim życzę :)
Ale małe wspomaganie zawsze się przyda

Duże znaczenie w dzisiejszej dobie ma również sposób prezentowania treści na stronie, czyli kolorystyka, czytelność, wielkość czcionek i układ strony – ale to już zagadnienie na zupełnie inny tekst.

Podobne wpisy

[Zobacz zdjęcia w PicLens]PicLens

Powrót na górę strony